Pelmel Sloupnice : www.sloupnice.cz/file.php?nid=1063&oid=2863099

Trs oblastní noviny  rozhovor  : 

 Horní Sloupnice – V září loňského roku bylo v Horní Sloupnici založeno při tamním Sboru dobrovolných hasičů Družstvo psovodů záchranářů. Jeho členové ale své psy aktivně cvičili minimálně už rok předtím. V současné době má družstvo šest členů – tři psovody a tři psy.

„Výcvik psa v poslušnostech a dovednostech trénujeme většinou každý individuálně dle časových možností několikrát týdně, samozřejmě se ale snažíme cvičit i společně, a to z důvodu předávání zkušeností a vzájemné pomoci,“ říká jeden z členů Jaroslav Horyna.  Praktický výcvik v terénu absolvují členové družstva společně minimálně jednou týdně, přičemž největším problémem je pro ně nedostatek kvalitních figurantů. Ty musí, stejně jako místa, kde cvičí, obměňovat. „Je to pochopitelné. Pokud by si psi navykli na jednoho figuranta a na stejná místa, byli by na jiných místech a na cizí lidi nepoužitelní,“ vysvětluje Horyna.

Pro tento druh výcviku se hodí v podstatě jakékoliv plemeno, důležité jsou ale jeho povahové vlastnosti, vyrovnaná povaha nebo dostatečná aktivita, přihlédnout se musí i ke konkrétnímu zaměření. „Těžko budeme chtít po jorkširském teriérovi, aby prohledával plochu o rozloze třicet tisíc metrů čtverečních,“ doplňuje Jaroslav Horyna.

Vzhledem k délce výcviku, který je dost náročný a trvá minimálně dva roky, mají Sloupenští prozatím v týmu pouze jediného psa se složenými zkouškami. Jedná se o zkoušky dle mezinárodního zkušebního řádu záchranných psů IPOR, konkrétně zaměřené na vyhledávání pohřešovaných osob v terénu, hlavně v lesích, neprostupných oblastech a podobně. „Jsme ale na začátku, čekají nás dále záchranářské zkoušky hasičské a atestační zkoušky Ministerstva vnitra, které má v České republice na plošné vyhledávání pouze devatenáct psů,“ upřesňuje Horyna. Takto vycvičení psi pomáhají při pátrání po pohřešovaných osobách - ztracení houbaři, děti nebo staří a nemocní lidé či potencionální sebevrazi. Psi jsou schopni pracovat na rozsáhlých, mnohdy i neprostupných plochách. Není výjimkou, že se psovod musí i se psem slanit do jinak nepřístupného terénu. Jeden pes zvládne obsáhnout díky svému vyvinutému čichu prohledávaný úsek i ve více jak stometrové šířce, a v podstatě nekonečné délce, která je závislá jen na jeho únavě a na únavě psovoda. Psi záchranáři jsou využívání také při hledání lidí, zavalených sutinami, lavinou i pod vodou. Jejich vyvinuté smysly někdy nedokáže nahradit ani vrtulník s termovizí. Pokud je hledaná osoba podchlazená, termovize ji nezachytí, pes ale svým čichem ano. Speciálně vycvičení psi dokáží z vody zachránit tonoucího a třeba i bezpečně ke břehu dovléci člun s lidmi.

Výcvik záchranářských psů je velice náročný, nejen po technické a časové, ale také po finanční stránce. Mezi nutné výdaje, vyjma pořízení psa, je třeba započítat náklady na očkování a výživu psa, vybavení psovoda kvalitní obuví a oděvem. „Nejlevnější nepromokavý zásahový oblek stojí asi čtyři tisíce korun,“ potvrzuje Horyna. Mezi další pomůcky patří vybavení pro slaňování psovoda i psa, vysílačky, svítilny, nemalé finanční prostředky je potřeba vynaložit na údržbu výcvikového prostoru, zkoušky, dopravu na někdy i velmi vzdálená místa výcviku z důvodu nutnosti jejich neustálé změny. „V současné době máme k dispozici jen nepatrný zlomek vybavení, které potřebujeme, chybí nám hlavně zásahové obleky a slaňovací technika, včetně mnoha dalších drobností. V naší činnosti nás finančně podporuje Konzum, obchodní družstvo Ústí nad Orlicí a Rybářství Litomyšl s.r.o., za což jim patří velké dík,“ oceňuje sponzory Horyna. Psovodům navíc bezplatně poskytuje pozemek pro výcvikový prostor firma Vzduchotechnika Veselý s.r.o. Sloupnice.

 

Andrea Štolbová

 

Text k foto: Finanční prostředky na činnost Družstva psovodů záchranářů lze zasílat na účet číslo 166164777/0300  Členové, po dohodě na tel. Č 728 114 205, přivítají i věcné dary.